Czechy: 100 dni rządu Petra Fialy. Podsumowanie

Minęło 100 dni rządów koalicji partii „Razem” (cz. „Spolu”) oraz partii Piratów i Burmistrzów (cz. Piráti a Starostové). Choć stojący na czele rządu Petr Fiala uznał ten okres za obfitujący w sukcesy władz ČR, to jego przeciwnicy zwracają uwagę na problemy gospodarcze, w tym trzecią najwyższą inflację w UE.

Czeski premier w wystąpieniu podsumowującym 100 dni swoich rządów stwierdził iż „Czechy ponownie stały się silnym graczem na arenie międzynarodowej”. Wskazując na wzrost znaczenia ČR w polityce zagranicznej, Fiala odwołał się do swoich podróży do Bratysławy, Londynu i Brukseli, szczególnie podkreślając też wsparcie, jakiego udzielił walczącej Ukrainie w Kijowie.

Jako sukcesy swojego rządu, Fiala przywołał także rozwiązanie sporu z Polską o kopalnię Turów, zniesienie obowiązku dodawania bioskładników do paliw oraz rozpoczęcie przetargu na dokończenie elektrowni jądrowej Dukovany.

Z kolei wicepremier i minister ds. rozwoju lokalnego Ivan Bartoš podkreślił, że rząd w najbliższym czasie przedstawi swoją propozycję nowelizacji „prawa o ewidencji rzeczywistych właścicieli”. Ma ona usprawnić definicję „rzeczywistego właściciela” (beneficjenta). Ma to związek z aferą, w którą zamieszany jest były premier Andrej Babiš – w raporcie z audytu Komisji Europejskiej audytorzy uznali, iż Babiš znalazł się w konflikcie interesów, ponieważ bezpośrednio kontrolował fundusze powiernicze, do których przekazywał aktywa swojego koncernu „Agrofert”.

Były premier Andrej Babiš również skomentował 100 dni rządów Petra Fialy, przedstawiając je jednak w zupełnie innym świetle. „Trzecia najwyższa inflacja w Unii Europejskiejj, 11%. Ceny gazu, energii, benzyny i ropy wciąż rosną z prędkością wystrzelonej rakiety. Skokowy wzrost notują ceny artykułów spożywczych, piekarze mówią już o cenie 60 koron za bochenek chleba. Rosną też ceny najmu, zaś mieszkania są jeszcze trudniej dostępne, niż kiedyś” – skomentował Babiš.

Krytyczne stanowisko względem pierwszych 100 dni rządów koalicji Fialy przedstawił również prezes antyimigranckiej SPD Tomio Okamura. „Rząd Petra Fialy nie zrobił w tym czasie absolutnie nic dla obywateli Republiki Czeskiej. Nie zajmuje się problemem rosnących cen energii, artykułów spożywczych, czynszów, paliw, pogarszającym się dostępem do opieki medycznej. Z uwagi na nieudolność rządu osiągnęliśmy rekordowy, czterdziestoprocentowy przyrost nowych egzekucji komorniczych” – stwierdził Okamura.

„Ponadto rząd wciąż jest obciążony skandalami finansowymi ruchu STAN Víta Rakušana. Rząd, który nie jest w stanie rozwiązać problemów własnych obywateli, powinien ustąpić – dodał Okamura.

(na podst. iDnes.cz)


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *